Hedefi iş dünyasında 21. yüzyılın liderlerinin gelişimine katkıda bulunmak olan ve dünya çapında öğretim üyelerinin yer aldığı Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü; İşletme Yüksek Lisans (MBA), Yöneticiler İçin İşletme Yüksek Lisans (Executive MBA), Finans Yüksek Lisans (Master of Science in Finance), Uluslararası Yönetim Yüksek Lisans Programları (Koç MIM ve CEMS MIM), İşletme Doktora (Ph.D) Programı ve Yönetici Geliştirme Programları ile eğitim vermektedir. Dünyada 36 ülkede, 122 işletme okulunun sahip olduğu EFMD tarafından verilen EQUIS (Avrupa Kalite Geliştirme Sistemi) Akreditasyonu’nu Mart 2009’da alan Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, Türkiye’de ve içinde bulunduğu bölgede bu akreditasyona sahip ilk ve tek okuldur.

İşletme Doktora Programı (PhD): Koç Üniversitesi İşletme Doktora programı esnek ve disiplinlerarası bir yapıya sahiptir. Programda Pazarlama, Operasyon ve Bilişim Sistemleri, Kantitatif Metotlar olmak üzere üç akademik alanda uzmanlaşma imkanı bulunmaktadır. Program tam zamanlı olup, kabul edilen öğrenciler dört yıl boyunca geçim masrafları için yeterli finansal desteğe ve tam eğitim bursuna hak kazanırlar. Tam eğitim burslu olarak kabul edilen öğrencilerden öğretim ve araştırma asistanlığı yapmaları beklenir.

İşletme Yüksek Lisans Programı (MBA): Bir yıllık tam zamanlı bir eğitim programı olarak tasarlanan İşletme Yüksek Lisans Programına öğrenci kabulünde en az bir yıllık iş tecrübesi tercih sebebidir. Program dahilinde, öğrencilere uzmanlaşmak istedikleri konularda şirketler ile özel projeler yürütme ve iş hayatından uzman liderleri dinleme fırsatı tanınmaktadır. Kariyer için önemi gitgide daha çok anlaşılan kişisel gelişim yetenekleri konusu da, Koç Üniversitesi MBA programlarının içeriklerine yansıtılmaktadır.

Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisans Programı (EMBA): 1994 yılında hayata geçmiş olan Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisans Programı, alanında Türkiye’deki ilk eğitim programıdır. Bir yıllık yarı zamanlı bir eğitim programı olarak tasarlanmış, en az beş yıllık iş deneyimi olan yöneticilere yönelik bir programdır. Programın katılımcıları ulusal ve uluslararası köklü firmaların yöneticilerinden oluşmaktadır. Koç Üniversitesi, Executive MBA programı ile Financial Times tarafından dünyanın en iyi EMBA programları arasında 57. sırada yerini almış ve uluslararası üniversiteler arasında sıralamaya giren ilk ve tek Türk üniversitesi olmuştur.

Finans Yüksek Lisans Programı (MSc): Finans Yüksek Lisans Programı dünya çapında yatırım uzmanlarını aynı çatı altında toplayan CFA Enstitüsü’nün program ortağı olarak kabul edilen Türkiye’deki ilk eğitim programı olarak Avrupa’daki 31 program ortağı arasında yer almaktadır. Bir yıllık yarı zamanlı olan bu eğitim programı orta ve üst düzey yöneticilere yönelik bir program olarak tasarlanmıştır.

Uluslararası Yönetim Yüksek Lisans Programı (MIM): Bir yıllık tam zamanlı program olan CEMS Uluslararası Yönetim Yüksek Lisans Programı üniversiteden yeni mezun adaylara yönelik bir programdır. Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, işletme okulları ve çokuluslu şirketlerin dünya ölçeğinde stratejik ittifakı olan ve kısa ismi CEMS olarak adlandırılan Uluslararası Yönetim Yüksek Lisans Programı’na dâhildir. Merkezi Paris’te bulunan CEMS çatısı altında, Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü 4 kıtadan 26 okul ve 68’den fazla şirketin içinde barındığı CEMS-Uluslararası Yönetim Yüksek Lisans Programı’na 2010–2011 akademik yılı için ilk öğrencilerini kabul etmiştir. Öğrenciler eğitimlerinin bir bölümünü akademik ortak olan yabancı üniversitelerin birinde geçirecek, kurumsal ortaklığı olan şirketlerde çeşitli liderlik seminerlerine katılacak ve programı yabancı bir ülkede 10 haftalık bir staj ile tamamlayacaklardır.

Yönetici Geliştirme Programları: Koç Üniversitesi, hayat boyu eğitim felsefesinden hareketle firmaların özel ihtiyaçlarına yönelik Yönetici Geliştirme Programları sunmaktadır. Amacı çalışanların kişisel ve profesyonel gelişimlerine katkıda bulunmaktır. Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü öğretim üyeleri kurum ve kuruluşların taleplerini özel olarak değerlendirerek, katılımcıların gelişimine değer katacak eğitim programları oluşturmaktadırlar.